Polskie Stowarzyszenie na rzecz Atestacji i Standaryzacji Oprogramowania

Szanowni Państwo!

 

Z wielką przyjemnością zapraszamy do udziału w stworzeniu Stowarzyszenia na rzecz Atestacji i Standaryzacji Oprogramowania (w skrócie SASO).

 

Obserwowany przez nas rynek IT cechuje się w większości nieznaną (lub mówiąc wprost: niską) jakością produktów. Klienci i użytkownicy są głęboko niezadowoleni, ale nie posiadają wiedzy i narzędzi pozwalających na jakikolwiek wpływ na tą sytuację. Diagnozowana przez nas przyczyny koncentrują się wokół braku ogólno-rynkowych standardów jakości dla oprogramowania.

 
Powstaje ciąg zależności braków:

Wykres 1

Głównym celem istnienia Stowarzyszenia będzie opracowanie i utrzymywanie „Polskiego Systemu Oceny Zgodności Oprogramowania”. System ten będzie określał standardy oraz sposób ich weryfikacji dla oprogramowania użytkowego. Planujemy aby system ten określał:

  • standardy jakie powinno spełniać oprogramowanie użytkowe w obszarach: bezpieczeństwa, zgodności z przepisami i ergonomii,
  • zasady przyznawania znaku jakości Znak S potwierdzającego spełnienie wymogów bezpieczeństwa (rozumianego jako poufność, niezawodność i bezpieczeństwo),
  • zasady przyznawania znaku jakości Znak Paragraf potwierdzającego spełnienie wymogów prawa,
  • zasady przyznawania znaku jakości Znak E potwierdzającego zgodność ze standardami ergonomii i wydajności,
  • zasady udzielania firmom testującym prawa do nadawania powyższych znaków jakości w procesie dobrowolnej certyfikacji.

     

     

    Chcemy aby SASO stało się forum dyskusji przedstawicieli odbiorców/klientów branży IT, z dostawcami IT i kontrolerami jakości (testerami). Opracowany System Oceny Zgodności Oprogramowania może stać się jednym z pierwszych (jeżeli nie pierwszym) tego typu standardem w Europie i na świecie . Liczymy na to, że zaangażowanie organizacji skupiających liczne grupy użytkowników i klientów branży IT nadadzą tworzonym standardom rangę powszechnie obowiązujących na rynku, dając gwarancję jakości użytkownikom oprogramowania zgodnego z tymi standardami.

    Zakładamy, że nasze działania pozwolą na zmianę zależności braków na zależności wartości dodanych:

    Wykres 1

    Sam System Oceny Zgodności Oprogramowania zostanie stworzony i będzie utrzymywany przez SASO. To użytkownicy i klienci będą głównymi twórcami definicji „co to znaczy, że oprogramowanie ma określoną jakość” wyrażoną z pomocą biorących udział w Stowarzyszeniu producentów, pracowników naukowych i konsultantów. Dzięki takiej współpracy powstanie łatwy do zrozumienia, lecz w założeniu skuteczny system promujący jakość oprogramowania.

     

    SASO będzie również działać w obszarach promocji działań pro-jakościowych zwiększając świadomość użytkowników i klientów branży IT, jak również uczestnicząc w inicjatywach koncentrujących się wokół jakości i zapewniania jakości oprogramowania. W 2007 roku planujemy zorganizowanie kampanii medialnej o roboczej nazwie „Stop Wariatom Softwareowym”.

     

    Kto może zostać członkiem SASO? Oczywiście każdy, kto chce, każdy kto uważa, że może powiedzieć coś na temat jakości produktów branży IT. W szczególności liczymy na uczestnictwo:

  • Użytkowników oprogramowania
  • Osób zajmujących się definiowaniem wymagań i kontrolą jakości oprogramowania
  • Klientów IT i Organizacje skupiające klientów IT
  • Organizacji naukowych
  • Firm i organizacji zajmujących się jakością (nie tylko jakością IT)
  • Mediów branżowych
  • Producentów, integratorów i przedstawicieli IT
  • Przedstawicieli władz zajmujących się informatyzacją i rozwojem społeczeństwa informacyjnego
  • …………

     

     

    Spotkanie założycielskie odbędzie się w trakcie konferencji JAKOŚĆ2007 w dniach 22-23 maja w Jachrance. Jeżeli chcecie Państwo zostać członkiem założycielem, a nie możecie być na wspomnianej konferencji – w bloku po prawej stronie znajdziecie informacje jak można tego dokonać. W razie pytań proszę o Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

    W imieniu tymczasowego komitetu założycielskiego
    Radosław Hofman

 

Ważne

Chcesz poznać wymagania ogólne dla systemów IT? Zapoznaj się z Systemem Oceny Zgodności Oprogramowania.

Dodatkowo

Chcesz zostać członkiem SASO? Wypełnij deklarację, prześlij ją do nas i zacznij współtworzyć z nami standardy jakości dla oprogramowania. Zapraszamy!!

© 2018 SASO - Polskie Stowarzyszenie na rzecz Atestacji i Standaryzacji Oprogramowania w likwidacji, z siedzibą w Poznaniu (61-548), ul. Wierzbięcice 58/37, KRS 0000296582, REGON 300759721, NIP 7781453992.
Korzystając z tej strony akceptujesz Politykę Prywatności SASO.